Pochłaniacz kuchenny

Pochłaniacz do kuchni Teka GFG2 GLASS BLACK
Pochłaniacz kuchenny Teka GFG2 GLASS BLACK
Każdy okap może spełniać funkcje wyciągu, jednak nie każdy wyciąg może działać tak jak pochłaniacz zapachów do kuchni. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń? Kiedy najlepiej wybrać (a nawet: kiedy trzeba wybrać) pochłaniacz zapachów do swojej kuchni? Na te i inne bardzo ważne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zatem zapraszamy do pouczającej lektury, po której lepiej poznasz swoje potrzeby!

Różnice pomiędzy wyciągiem a pochłaniaczem zapachów

Podstawową funkcją okapu jest wchłanianie niepożądanych zapachów, tłuszczu wilgoci i dymu, które unoszą się podczas gotowania w kuchni. Wyciąg zasysa powietrze, a następnie poprzez przewód wentylacyjny wyrzuca je na zewnątrz. Działa więc w trybie otwartym. Pochłaniacz kuchenny z kolei w pierwszej fazie działania oczyszcza powietrze z cząsteczek tłuszczu, by następnie w drugiej fazie, dzięki filtrowi węglowemu, oczyścić je z dymu i zapachów. Tak oczyszczone powietrze wdmuchiwane jest z powrotem do kuchni. Pochłaniacz zapachów do kuchni działa więc w trybie zamkniętym.

Wyciąg i pochłaniacz zapachów – porównanie

Wyciąg można zainstalować tylko w tych budynkach, w których istnieje dostęp do kanału wentylacyjnego (choć i to nie zawsze, o czym będzie mowa poniżej). Pochłaniacz zapachów można zainstalować w każdym pomieszczeniu. Eksploatacja wyciągu jest znacznie tańsza. Wystarczy go zamontować i używać. Natomiast pochłaniacz zapachów wymaga wymiany filtru węglowego, dzięki któremu powietrze wpadające z powrotem do kuchni jest czyste. W zależności od modelu, wymiany należy dokonywać co kilka miesięcy, niekiedy co roku. Cena takiego filtra może być niewielka, około 30 złotych, jednak droższe pochłaniacze będą wymagały kupowania filtrów w cenie przekraczającej nawet 400 złotych.

Ranking pochłaniaczy kuchennych – TOP 10 najpopularniejszych

Gdzie kupić dobry pochłaniacz do kuchni? Poniżej ranking najpopularniejszych pochłaniaczy do kuchni, które usuną uciążliwe zapachy:

Kiedy trzeba wybrać pochłaniacz zapachów do kuchni?

Istnieją przypadki, w których zakup pochłaniacza zapachów nie jest opcją, ale koniecznością, gdyż wymagają tego odpowiednie przepisy. Mowa tu o sytuacji, gdy:

 • W kuchni znajduje się kuchenka gazowa (chyba, że istnieje możliwość podłączenia okapu do osobnego kanału wentylacyjnego lub wyprowadzenia kanału przez ścianę),
 • Dostępny kanał wentylacyjny jest zbyt wąski (najlepiej, kiedy średnica kanału przekracza 15 cm).

Montaż pochłaniacza

Rozwiązania techniczne pozwalające na montowanie pochłaniaczy w różnych, nawet najbardziej wymagających miejscach, są takie same jak w przypadku wyciągów. Ich listę można znaleźć tutaj.

Pochłaniacze kuchenne Amica Aktualna cena
Pochłaniacze kuchenne Faber Aktualna cena
Pochłaniacze kuchenne Gorenje Aktualna cena
Pochłaniacze kuchenne Akpo Aktualna cena

Rodzaje filtrów

Zarówno wyciąg, jak i pochłaniacz, muszą być wyposażone w filtry przeciwtłuszczowe. Mogą one być wykonane z następujących materiałów:

 • Metal (stal lub aluminium). Taki filtr można wielokrotnie myć, nawet w zmywarce, bez obaw o obniżenie jego jakości.
 • Włóknina. Filtry z włókniny należy wymieniać co 2 – 3 miesiące, a przypomina nam o tym ich zmieniające się zabarwienie.
 • Akryl. Taki filtr należy wymieniać co 3 – 4 miesiące.
 • Papier. Filtry papierowe wymieniamy nawet co miesiąc.

Pochłaniacze kuchenne, prócz filtra zatrzymującego tłuszcz, zawierają filtr węglowy, który ma za zadanie zatrzymywanie także innych zanieczyszczeń. Od jego jakości zależy, czy do naszej kuchni będzie wpadało czyste powietrze. Niektóre filtry wymienia się co 2 – 3 miesiące, inne nawet co rok. Jak poprawnie zamontować filtr węglowy w pochłaniaczu? Wyjaśnimy w kolejnych artykułach.

Jaki pochłaniacz zapachów do kuchni wybrać i kupić?

Pochłaniacz zapachów do kuchni firmy Electrolux
Pochłaniacz zapachów do kuchni firmy Electrolux
Aby wybrać pochłaniacz kuchenny najlepiej spełniający nasze potrzeby i oczekiwania, warto podczas zakupów zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Wydajność pochłaniacza do kuchni. To podstawowa kwestia, o którą warto zapytać sprzedawcę. Chcąc sprawdzić, czy podana przez producenta wydajność będzie wystarczająca dla naszej kuchni, trzeba obliczyć jej objętość (szerokość x długość x wysokość). Uzyskany wynik mnożymy przez 6 i uzyskujemy wartość, jaką powinna mieć (co najmniej) wydajność naszego pochłaniacza. Na przykład, jeśli kubatura naszej kuchni to 40 m2, to powinniśmy się zaopatrzyć w pochłaniacz o wydajności 240 m3/h.
 • Poziom hałasu. Poziom głośności pochłaniacza zapachów nie powinien przekraczać 50 dB. Najcichsze dostępne modele emitują hałas na poziomie 35 dB.
 • Dodatkowe funkcje pochłaniaczy zapachów. Najlepszy pochłaniacz zapachów to taki, który oprócz swojej podstawowej funkcji będzie ułatwiał nam codzienną pracę w kuchni. Dobry pochłaniacz może być wyposażony w oświetlenie, minutnik, czujnik zapachu czy wyłącznik czasowy.

Producenci i ceny pochłaniaczy zapachów do kuchni

W ofercie producentów okapów można znaleźć zarówno wyciągi, jak i pochłaniacze zapachów do kuchni. Do najpopularniejszych firm z tej branży należą: Amica, Gorenje, Akpo, Mastercook, Teka, Electrolux czy Bosch. Warto dodać, że choć pochłaniacze są zwykle tańsze od wyciągów, to jednak ich eksploatacja jest znacznie droższa. Cena pochłaniacza zapachów do kuchni może wahać się w granicach od 200 do 800 złotych. Designerskie modele mogą jednak osiągać cenę przewyższającą nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Pochłaniacz do kuchni Samsung HDC9C55TX
Pochłaniacz do kuchni Samsung HDC9C55TX

Najpopularniejsze pochłaniacze

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście okapów:

 • pochłaniacz kuchenny
 • pochłaniacz kuchenny bez wyciągu
 • pochłaniacze kuchenne
 • pochłaniacze kuchenne z filtrem węglowym
 • okap kuchenny bez wyciągu
 • pochłaniacz zapachów do kuchni
 • pochlaniacz do kuchni
 • pochłaniacz do kuchni
 • pochłaniacze do kuchni
 • pochlaniacz kuchenny
| Jaki Okap do zabudowy >>>

Pochłaniacz kuchenny - 3 komentarze

 1. Noemi

  Pochłaniacze są dosyć tanie niestety wydajnością znacznie odbiegają od wyciągów…

 2. Najka

  Z tego, co słyszalam, wiele osób decyduje sie na pochłaniacz Amica. Mamy kuchenkę tej firmy i w sumie OK, ale ciekawa jestem, czy pochłaniacze tej firmy rzeczywiście są dobre, czy to tylko dobra reklama?

 3. Rego

  Jak wygląda porównanie pochłaniacz a okap, jeśli chodzi o poziom hałasu? Chcę kupić pochłaniacz podszafkowy, ale mam kuchnię z dużą jadalnią i nie wiem, czy da się mówić przy tym (przy wcześniejszym się nie dało:P

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *