Okap wyspowy

Okap wyspowy Akpo
Okap wyspowy Akpo
Okap wyspowy to jeden z modeli, które zwykle stanowią wspaniałą dekorację i uzupełnienie całej stylizacji kuchni. Cena takiego urządzenia nie jest niska, jednak efekt, jaki zapewnia, z pewnością jest wart zachodu. W jakiej kuchni okap wyspowy spełni najlepiej swoje zadanie i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Do jakiej kuchni okap wyspowy?

Okap wyspowy umieszcza się nad wyspą kuchenną zawierającą płytę grzewczą. Takie urządzenie można zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia, bezpośrednio do sufitu. Wyspy kuchenne zwykle buduje się w kuchniach o dużym metrażu, dlatego też okapy do nich charakteryzują się też najczęściej dużą wydajnością. Stylistyka takich urządzeń pozwala na zastosowanie ich w kuchniach zarówno o nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych aranżacjach.

Jaki okap wyspowy wybrać i kupić?

Do najbardziej popularnych okapów wyspowych należą modele podobne do okapów kominowych (podstawa z powierzchnią roboczą i komin), jednak obecnie można spotkać również wiele innych, niezwykle atrakcyjnych form: o przekroju prostokąta czy kwadratu, o kształcie tuby, a także do złudzenia przypominające lampę. Okapy takie mogą mieć średnicę już od 40 cm. Okapy kwadratowe lub prostokątne mogą mieć szerokość od 60 do 160 cm. Choć największą popularnością cieszą się urządzenia ze stali nierdzewnej INOX, w kolorze srebrnym, to coraz większe powodzenie zdobywają też czarne okapy i białe okapy, które wykonane są z blachy lakierowanej proszkowo.

Okapy wyspowe – Ranking TOP 10

Sprawdź, gdzie można kupić najlepsze okapy wyspowe:

Pochłaniacz a wyciąg – porównanie

Okap kuchenny wyspowy może działać w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Wyciąg to mechanizm pracujący w obiegu otwartym: zassane powietrze wyrzucane jest przez szyb wentylacyjny lub kominowy na zewnątrz. Pochłaniacz oczyszcza wchłonięte powietrze, a następnie wdmuchuje je z powrotem do pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego mówimy, że działa w obiegu zamkniętym. Pochłaniacz nie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego czy kominowego w budynku, jest jednak mniej wydajny.

Wydajność okapów

Wydajność okapu to jeden z najważniejszych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju urządzeń. Jeśli chcemy wiedzieć, jaką wydajność powinien mieć najlepszy okap wyspowy do naszej kuchni, musimy znać jej objętość. Obliczamy ją, mnożąc przez siebie jej wymiary: wysokość x szerokość x długość. Na przykład, jeśli nasza kuchnia ma wysokość 3 m, szerokość 3 m i długość 4 m, jej objętość będzie wynosiła 36 m3. Sześciokrotność otrzymanej liczby to minimalna wydajność, jakiej powinniśmy szukać w okapie, natomiast dwunastokrotność kubatury kuchni to maksymalna wydajność, jakiej potrzebujemy. Dobry okap kuchenny wyspowy do takiego pomieszczenia powinien więc mieć wydajność mieszczącą się pomiędzy 216 m3/h a 432 m3/h.

Okapy wyspowe 200m3/h + Aktualna cena
Okapy wyspowe 400m3/h + Aktualna cena
Okapy wyspowe 600m3/h + Aktualna cena
Okapy wyspowe 800m3/h + Aktualna cena

Filtry

Okap wyspowy Arset
Okap wyspowy Arset
Okap wyspowy, w zależności od tego, w jakim trybie działa, jest wyposażony w filtry. W każdym okapie kuchennym wyspowym znajdują się filtry przeciwtłuszczowe, które należy regularnie myć (filtry metalowe) lub wymieniać. Filtry fizelinowe (z włókniny) wymagają wymiany co 2 – 3 miesiące, z akrylu co 3 – 4 miesiące, natomiast papierowe – co miesiąc. Jeśli okap wyspowy działa w trybie pochłaniacza, zawiera dodatkowo filtr węglowy, który zatrzymuje niepożądane zapachy, dym i inne zanieczyszczenia. Taki filtr wymieniamy co kilka miesięcy, a niekiedy nawet tylko raz w roku.

Sterowanie

Regulacja pracy urządzenia w starszego typu okapach mogła odbywać się jedynie dzięki kilku przyciskom. Obecnie jednak istnieje wiele innych możliwości, wśród których znajdziemy:

 • Sterowanie pokrętłem,
 • Sterowanie mechaniczne (wspomniane przyciskowe, kołyskowe bądź suwakowe),
 • Sterowanie sensoryczne (dotykowe, Touch Control) z wyświetlaczem LED,
 • Sterowanie przyciskowe elektroniczne z wyświetlaczem LED lub LCD,
 • Sterowanie typu „Magic Wand” pozwalające zarówno na regulację siły zasysania, jak i natężenie oświetlenia będącego na wyposażeniu okapu.

Przed zakupem warto poznać opinie innych użytkowników na temat wybranych modeli, a także obejrzeć ich prezentacje w Internecie. Zapraszamy do zapoznania się z jedną z nich:

Producenci i ceny okapów wyspowych

Najbardziej znani producenci okapów wyspowych to Amica, Akpo, Toflesz, Siemens, Teka, Ciarko czy Elica. Okap kuchenny kupiony za 500 złotych można uznać za tani. Cena najdroższych może jednak sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Okap kuchenny wyspowy Amica Aktualna cena
Okap kuchenny wyspowy Faber Aktualna cena
Okap kuchenny wyspowy Falmec Aktualna cena
Okap kuchenny wyspowy Best Aktualna cena

Znajdziesz je w najczęściej poszukiwanych kolorach takich jak biały, czarny czy srebrny / inox. Warto też popytać o okapy wyspowe wiszące, które stają się coraz bardziej popularne.

Tak szukaliście okapów:

 • okap kuchenny wyspowy nie kominowy
 • okapy wyspowe ranking
 • arset claudia 90
 • biały okap wyspowy
 • jaki okap kuchenny wyspowy
 • okap do wyspy
 • okap wyspowy czarny
 • okap wyspowy jaki
 • okap wyspowy wiszący
<<< Jaki Okap teleskopowy | Jaki Okap kuchenny czarny >>>

Okap wyspowy - 6 komentarzy

 1. AureliaM.

  Wybrałam okap wyspowy okrągły bo wygląda znacznie bardziej nowocześnie i pasuje do modernistycznych wnętrz. Oświetlenie LED-owe, cicha praca i łatwe czyszczenie to cechy na które ja zwracam uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

 2. wer498ka

  Mi się marzy okap retro wyspowy. Widziałam taki biały, z zaokrąglonymi krawędziami. Chyba będzie mój, chyba że cena będzie zaporowa:P

 3. Karamia

  Odkąd pamiętam, chciałam mieć okap wyspowy. Teraz w końcu mam swoje mieszkanie i powoli remontuję je i urządzam tak, jak mi się zawsze marzyło. Mam dość dużą kuchnię i miejsca na wyspę kuchenną jest dosyć. Zastanawiam się tylko, jak zamontować okap wyspowy? Potrzebne będzie jakieś specjalne odprowadzenie??

 4. Tatiana

  Jak dla mnie, najpiękniejszy okap wyspowy, jaki widziałam, to Faber (tuba). Do nowoczesnej kuchni po prostu cudo!

 5. Tamik

  Te okapy w rankingu wszystkie przypominają lampy, kurczę wiele się zmieniło odkąd kupowałam swój i całe szczęście, bo pora na nowy, a te wyglądają całkiem przyzwoicie:P

 6. mataka

  O dżizas ale ten biały Faber jest piękny. Wydaje mi się trochę mały, ale pewnie nadrabia mocą, ciekawe.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *