Okap teleskopowy

Okap teleskopowy Smeg
Okap teleskopowy Smeg
Okap teleskopowy to dość popularny rodzaj okapu. Zajmuje niewiele miejsca i jest wygodny w użyciu. Podpowiadamy, na czym polega działanie okapu teleskopowego, na co zwrócić uwagę podczas zakupów oraz jakich dodatkowych funkcji można oczekiwać w tego rodzaju urządzeniach.

Czym charakteryzuje się okap teleskopowy (szufladowy)?

Okap teleskopowy to urządzenie do zabudowy. Montowane jest ono pod szafką nad płytą grzewczą. Niewielki rozmiar i sposób montażu umożliwiają wykorzystanie szafki na przechowywanie kuchennych sprzętów lub zapasów. Okap szufladowy wyróżnia się spośród innych wysuwanym modułem. Jego wyciągnięcie powoduje uruchomienie silnika i włączenie światła. Jednocześnie wysuwana szuflada pozwala na zwiększenie powierzchni roboczej, dzięki czemu okap ten jest uważany za bardziej wydajny niż inne okapy do zabudowy. Mimo to opinie producentów są zgodne co do tego, że urządzenie to sprawdza się najlepiej w małych pomieszczeniach, gdzie nie gotuje się nazbyt długo i często. Okapy kuchenne teleskopowe możemy spotkać w wymiarach 50, 60 i 90 cm.

Okap teleskopow podszafkowy czy skośny – porównanie

Okapy teleskopowe działają na podobnej zasadzie jak okapy uchylne z tą różnicą, że w skośnych zwiększa się powierzchnię roboczą dzięki uchyleniu swego rodzaju „drzwiczek”. Z kolei okapy podszafkowe, podobnie jak teleskopowe, po zamontowaniu pod szafką są niemal niewidoczne i zajmują niewiele miejsca. Nie mają jednak wysuwanego modułu, co sprawia, że są mniej wydajne.

Okapy teleskopowe – Ranking TOP 10

Sprawdź, które okapy teleskopowe cieszą się największą popularnością i gdzie można je kupić:

Wyciąg czy pochłaniacz?

Wszystkie okapy kuchenne teleskopowe przystosowane są do pracy w trybie wyciągu, a ponadto w niektórych modelach można zamontować filtry węglowe, dzięki czemu okap może działać w trybie pochłaniacza. Czym różni się wyciąg od pochłaniacza? Wyciąg to mechanizm działający w obiegu otwartym. Pobrane z pomieszczenia powietrze, oczyszczone dzięki filtrowi przeciwtłuszczowemu, wydmuchiwane jest na zewnątrz poprzez kanał wentylacyjny lub kominowy. Pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym, co oznacza, że powietrze, oczyszczone najpierw poprzez filtr tłuszczowy, a następnie węglowy, wdmuchiwane jest na powrót do kuchni. Wyciąg wymaga dostępu do szybu wentylacyjnego lub kominowego, jednak uważa się, że jest bardziej wydajny od pochłaniacza. Pochłaniacz z kolei to urządzenie, które można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Głośność

Kolejnym ważnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę w przypadku okapu, jest jego głośność. Okapy emitują zwykle hałas na poziomie 50 dB (najcichszy – 37 dB, najgłośniejszy nie powinien przekroczyć 56 dB). Dobry okap, prawidłowo dobrany do wymiarów kuchni, powinien być wydajny, a jednocześnie cichy. Funkcja turbo, umożliwiająca szybkie, silne zassanie powietrza, może jednak emitować większy hałas i przekraczać podaną maksymalną głośność.

Okapy teleskopowe 50dB – 69dB Aktualna cena

Filtry do okapów

Wszystkie okapy wyposażone są w filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie tłuszczu unoszącego się wraz z parą znad kuchenki. Obecnie mamy na rynku do wyboru różne rodzaje filtrów, a częstotliwość ich wymiany jest uzależniona od materiału, z jakiego zostały wykonane:

 • Filtry metalowe to elementy wielokrotnego użytku. Wystarczy od czasu do czasu umyć je ręcznie wodą z detergentem lub w zmywarce.
 • Filtry akrylowe wymagają wymiany co 3 – 4 miesiące.
 • Filtry z włókniny (fizeliny) wymienia się co 2 – 3 miesiące.
 • Filtry z papieru wymienia się nawet co miesiąc.

Okapy kuchenne teleskopowe działające w trybie pochłaniacza wymagają wymiany filtrów węglowych, które pozwalają na oczyszczanie powietrza z dymu, nieprzyjemnych zapachów i innych zanieczyszczeń. Wymiana takiego filtra powinna odbywać się co kilka miesięcy, a w przypadku niektórych modeli – co rok. Poniżej film instruktażowy, jak wymienić filtr węglowy w okapie:

Wydajność

Okap teleskopowy Akpo
Okap teleskopowy Akpo
Wydajność, jaką powinien mieć nasz okap, można w łatwy sposób obliczyć samodzielnie. W tym celu mnożymy przez siebie wymiary kuchni (wysokość, szerokość i długość), aby uzyskać objętość pomieszczenia. Sześciokrotność objętości kuchni to minimalna wydajność, jaką powinien mieć wybrany przez nas okap. Dwunastokrotność objętości to wydajność maksymalna. Na przykład objętość kuchni o wymiarach 2,5 m, 2 m i 3 m to 15 m3. Najlepszy okap dla takiego pomieszczenia to urządzenie o wydajności od 90 (15m x 6) do 180 (15m x 12) m3/h.

Jaki okap teleskopowy wybrać i kupić?

Okapy często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mogą zachęcić do kupna. Po wybraniu odpowiednich do naszej kuchni parametrów, warto zwrócić uwagę na proponowane przez producentów rozwiązania, które mogą znacznie ułatwić nam pracę w kuchni. Okapy teleskopowe mogą mieć następujące udogodnienia: minutnik, wyłącznik czasowy, czujnik pary, czujnik zapachu, czujnik czyszczenia, a także zdalne sterowanie, oświetlenie LED czy wyświetlacz LCD.

Producenci i ceny okapów teleskopowych

Okapy teleskopowe znajdują się w ofercie producentów takich jak Amica, Samsung, Electrolux, Bosch, Akpo czy Berdsen. Tani okap można kupić już za około 180 złotych. Cena najdroższych, luksusowych modeli, z wieloma dodatkowymi funkcjami i o doskonałych parametrach, może sięgać nawet 2000 złotych.

Okapy teleskopowe Amica Aktualna cena
Okapy teleskopowe Faber Aktualna cena
Okapy teleskopowe Gorenje Aktualna cena
Okapy teleskopowe Electrolux Aktualna cena

Okapy kuchenne teleskopowe (w tym i okapy teleskopowe podszafkowe) występują w popularnych wymiarach 50 cm, 60 cm, i 90 cm oraz kolorach białych, czarnych i inox / srebrnych.

Tak szukaliście okapów:

 • okap teleskopowy
 • okap teleskopowy a podszafkowy różnice
 • okap teleskopowy jak wymienić filtr
 • montaż okapu teleskopowego w szafce
 • czy okap teleskopowy można zamontować pod szafką
 • okapy teleskopowe opinie
 • pochłaniacz teleskopowy jaki wybrać
 • okap teleskopowy 60 jaki kupić
 • okap teleskopowy 50 jaki najlepszy
 • okap teleskopowy 50
<<< Jaki Okap podszafkowy | Jaki Okap wyspowy >>>

Okap teleskopowy - 4 komentarze

 1. Marek

  Zastanawiam się między okapem teleskopowym a podszafkowym. Co będzie lepszą opcją??

 2. Drażka

  Chcę kupić okap teleskopowy, tylko nie wiem, jak go zamontować? To duża filozofia, czy wystarczą moje amatorskie umiejętności? 😛

 3. portuga

  Ja potrzebuję okap teleskopowy 50, ale się zastanawiam, czy takie maleństwo jest w stanie wyciągnąć opary?? Większy mi sie nie zmieści.

 4. Irmina

  portuga,ja mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia, że spokojnie się sprawdza taki okap w średniej kuchni

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *