Okap podszafkowy

Okap podszafkowy Faber
Okap podszafkowy Faber
Okap podszafkowy to popularny rodzaj okapu, spotykany w wielu polskich domach. Jest stosunkowo tani i nie zabiera dużo miejsca. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania tego sprzętu? Jak wybrać najlepszy dla siebie model, który spełni nasze oczekiwania?

Do jakiej kuchni okap podszafkowy?

Okap podszafkowy, podobnie jak okapy do zabudowy, doskonale sprawdzi się w niewielkich gabarytowo kuchniach i aneksach kuchennych. Zajmuje niewiele miejsca; montuje się go bezpośrednio do spodu szafki wiszącej nad płytą grzewczą lub też do ściany. Najczęściej spotykane wymiary okapów podszafkowych to 50 i 60 cm. Są to urządzenia o dość małej wydajności, dlatego swoje funkcje będą spełniać wtedy, gdy nie gotujemy zbyt często.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Okapy kuchenne mogą działać w dwóch obiegach: otwartym i zamkniętym. W trybie otwartym pracuje tak zwany wyciąg. To mechanizm, który zasysa powietrze, a następnie wydmuchuje je na zewnątrz. Do jego działania niezbędna jest możliwość podłączenia do kanału wentylacyjnego lub kominowego w budynku. Pochłaniacz natomiast działa w obiegu zamkniętym. Na pierwszym etapie wchłonięte powietrze jest oczyszczane z tłuszczu, na drugim z wszystkich pozostałych zanieczyszczeń, po czym wdmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia. Wszystkie okapy kuchenne podszafkowe mogą działać w trybie otwartym, jednak nie wszystkie mogą pełnić funkcje pochłaniacza. Opinie użytkowników okapów są zgodne co do tego, że wyciąg to bardziej wydajne urządzenie niż pochłaniacz.

Okapy podszafkowe – Ranking TOP 10

Gdzie kupić okap podszafkowy? Ranking najlepszych kuchennych pochłaniaczy podszafkowych:

Montaż okapu podszafkowego

Jak zamontować okap podszafkowy? Jest to dość proste, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielny montaż. Potrzebne nam będą podstawowe narzędzia: wiertarka, poziomica, wkrętak i taśma miernicza. Do tego, o ile nie ma ich w zestawie, wkręty, kołki rozporowe i przewód wentylacyjny. Jeśli okap kuchenny podszafkowy ma pracować w obiegu otwartym, wystarczy go przymocować do szafki i odprowadzić powietrze do kanału wentylacyjnego lub kominowego. Przy obiegu zamkniętym montaż polega na przymocowaniu okapu do szafki. Dołączone filtry węglowe należy umieścić przed silnikiem na zaczepach lub na filtrach przeciwtłuszczowych. A oto kilka zasad prawidłowego użytkowania okapu:

Okap podszafkowy, szafkowy i teleskopowy – porównanie

Okapy podszafkowy, szafkowy i teleskopowy są do siebie dość podobne, zarówno pod względem budowy, jak i parametrów. Wszystkie zajmują mało miejsca i montowane są w dolnej części szafki znajdującej się nad kuchenką. Spośród nich największą wydajność ma okap szafkowy (do zabudowy), natomiast okap teleskopowy ma największą powierzchnię pracy dzięki wysuwanemu modułowi.

Okapy kominowe Aktualna cena
Okapy teleskopowe Aktualna cena
Okapy wyspowe Aktualna cena
Okapy przyścienne Aktualna cena

Filtry do pochłaniaczy kuchennych podszafkowych

We wszystkich okapach zamontowane są filtry przeciwtłuszczowe. Mogą być one wykonane z różnych materiałów i od tego zależy częstotliwość ich wymiany. Najwygodniejsze są filtry metalowe, które można z łatwością zdjąć, umyć i włożyć na miejsce. Mycie takich filtrów, nawet w zmywarce, nie zmniejsza ich funkcjonalności. W niektórych modelach pochłaniaczy podszafkowych możemy też spotkać filtry z włókniny, które wymienia się co 2 – 3 miesiące lub z akrylu (wymiana co 3 – 4 miesiące). Filtry papierowe wymagają wymiany nawet co miesiąc. Okapy działające w trybie pochłaniaczy mają dodatkowy filtr, który oczyszcza powietrze z dymu i nieprzyjemnych zapachów. To filtr węglowy, który wymienia się co kilka miesięcy, a niekiedy tylko raz na rok.

Okap podszafkowy Akpo
Okap podszafkowy Akpo

Jaki okap podszafkowy wybrać i kupić?

Jak kupić dobry okap podszafkowy? Warto zwrócić uwagę na wydajność wybranego modelu oraz poziom hałasu, jaki emituje. Przed zakupem konieczne będzie obliczenie objętości pomieszczenia, w którym pochłaniacz kuchenny podszafkowy będzie pracował (wysokość x długość x szerokość). Idealne urządzenie powinno mieć wydajność od 6 do 12 razy większą od kubatury kuchni. Na przykład jeśli jej objętość wynosi 18 m3, optymalna wydajność okapu do niej będzie wynosić od 108 do 216 m3/h. Najcichszy okap podszafkowy działa na poziomie głośności 37 dB, najgłośniejszy nie powinien przekroczyć 56 dB.

Producenci i ceny okapów podszafkowych

Popularni producenci okapów podszafkowych to Amica, Bosch, Samsung, Electrolux, Gorenje i Akpo. Cena takiego urządzenia może wynosić nieco ponad 100 złotych. Najdroższe okapy tego typu mogą jednak osiągać cenę nawet około 5000 złotych.

Okap podszafkowy Amica Aktualna cena
Okap podszafkowy Faber Aktualna cena
Okap podszafkowy Gorenje Aktualna cena
Okap podszafkowy Akpo Aktualna cena

Najpopularniejsze modele okapów podszafkowych to te o wymiarach 50 cm, 60 cm i 90 cm i w kolorze czarnym, białym i srebrnym / inox.

Tak szukaliście okapów:

 • okap podszafkowy
 • okap podszafkowy opinie
 • dobry okap podszafkowy
 • jaki okap podszafkowy polecacie
 • jaki okap podszafkowy kupić
 • waski okap podszafkowy
 • dobry pochłaniacz podszafkowy
 • wyciąg podszafkowy opinie
 • filtrydookapow pl
 • okap kuchenny czarny podszafkowy
<<< Jaki Okap narożny | Jaki Okap teleskopowy >>>

Okap podszafkowy - 6 komentarzy

 1. Kornelia

  My zakupiliśmy rok temu okap podszafkowy Electrolux i naprawdę jesteśmy zadowoleni. Nic się z nim nie dzieje, nie był drogi, więc zakup zaliczam do bardzo udanych 🙂

 2. Zuzia

  My mamy z Amici i też jesteśmy zadowoleni. Sprzęt spełnia moje oczekiwania i jak najbardziej polecam firmę.

 3. Fenistyna

  Zastanawiam się, okap podszafkowy czy teleskopowy – czy ktoś może ma doświadczenie z takimi modelami i może coś poradzić na ten temat?

 4. Meggie

  Ja miałam już dwa razy podszafkowy i myślę, że mogę taki polecić. Z tym, że nie gotuję jakoś dużo:P

 5. Fara

  Ja przerobiłam kilka okapów podszafkowych i teraz korzystam z okapu Amici. Dla mnie istotne żeby okap miał sensowną wydajność i filtr aluminiowy żeby można było myć go szybko w zmywarce. Poza tym proste sterowanie też na plus.

 6. Kasia

  Ostatnio zmieniałam wyposażenie w kuchni i kupiałam większość sprzętów przez neta. Okap np. na okapykuchenne.pl i nie mogę powiedzieć, że źle działa, że nie filktruje czy coś. Mogę polecić!

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *