Okap narożny

Okap narożny Elica
Okap narożny Elica
Okapy narożne są stosunkowo mało popularne w polskich kuchniach, być może ze względu na ich dość wysoką cenę. Są one jednak niezwykle dekoracyjne i dzięki swojemu oryginalnemu montażowi mogą stać się największą ozdobą kuchni. W jakim pomieszczeniu okap narożny najlepiej się sprawdzi i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Porównanie okapów narożnych

Obecnie najczęściej spotykane rodzaje okapów narożnych to:

 • Okap w stylu nowoczesnym – doskonale prezentuje się nie tylko w pomieszczeniach o wystroju modernistycznym. Zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej INOX, niekiedy z dodatkiem szkła. Tu królują okapy narożne podszafkowe!
 • Okap w stylu rustykalnym – to dekoracja każdej kuchni w aranżacji w stylu prowansalskim, hiszpańskim, retro i oczywiście rustykalnym. Wykonany jest zwykle ze stali nierdzewnej. Drewniana rama, która stanowi jego wykończenie, to najczęściej jesion, dąb, kasztan lub buk.
 • Okap narożny blatowy – o innej konstrukcji od pozostałych. To rodzaj metalowego wysięgnika wbudowanego w blat, który zakończony jest płytą z powierzchnią roboczą. Taki okap może działać wyłącznie w trybie wyciągu.

Warto wiedzieć, że okapy narożne (nowoczesne i rustykalne) dostępne są zwykle w dwóch szerokościach: 90 i 100 cm.

Okapy narożne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Pochłaniacz kuchenny a wyciąg

Okapy narożne, podobnie jak inne okapy kuchenne, mogą działać w dwóch obiegach, zamkniętym i otwartym. W trybie zamkniętym działa tak zwany pochłaniacz, urządzenie, które zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie po oczyszczeniu go z tłuszczu i oparów, wdmuchuje je z powrotem. Zamontowanie pochłaniacza nie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu można go stosować niemal w każdej kuchni. Natomiast wyciąg, który działa w obiegu otwartym, to mechanizm, który zassane powietrze wydmuchuje na zewnątrz. Jego zamontowanie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego, przez który zanieczyszczone powietrze może być wydalane. Warto pamiętać też, że okapy rogowe dostępne są też w wersji do zabudowy.

Filtry do okapów

Wszystkie okapy, zarówno z mechanizmem pochłaniacza, jak i wyciągu, są wyposażone w filtry przeciwtłuszczowe. W zależności od materiału, z którego są wykonane, wymienia się je co 2 – 3 miesiące (filtry z włókniny), 3 – 4 miesiące (filtry z akrylu) lub też co miesiąc (filtry z papieru). Filtrów metalowych nie trzeba wymieniać; wystarczy umyć je wodą z płynem lub w zmywarce. Pochłaniacze dodatkowo zawierają wymienny filtr węglowy, zapewniający czystość wdmuchiwanego do pomieszczenia powietrza. Wymienia się go co kilka miesięcy lub nawet raz do roku.

Poziom emitowanego hałasu

Działanie okapów kuchennych bywa niekiedy dość głośne, dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę, jaki poziom hałasu emituje wybrany model. Najcichsze okapy pracują wydając dźwięk o głośności 37 dB. Dobry okap kuchenny nie powinien przekroczyć 56 dB. Zbyt głośne działanie okapu może być spowodowane nieprawidłowym montażem, dlatego warto wiedzieć, jakich uniknąć błędów:

Wydajność okapów rogowych

Wydajność okapu rogowego i poziom hałasu, jaki emituje, to dwa najważniejsze parametry tego urządzenia. Wybierając dobry okap do swojej kuchni trzeba obliczyć, jaką ma ona objętość. W tym celu mnożymy przez siebie jej 3 wymiary: długość, szerokość i wysokość. Uzyskany wynik mnożymy przez 6. W ten sposób otrzymujemy wartość minimalnej wydajności, jaką powinien mieć nasz okap (mierzoną w m3/h). Dwunastokrotność objętości kuchni da nam wartość maksymalnej potrzebnej wydajności. Najlepszy okap kuchenny narożny to taki, którego wydajność mieści się między minimalną a maksymalną wymaganą wydajnością.

Dodatkowe funkcje okapów narożnych

Okapy narożne, prócz swoich niewątpliwych atutów estetycznych, mogą być również wyposażone w dodatkowe udogodnienia i funkcje, dzięki którym praca w kuchni może stać się znacznie łatwiejsza i komfortowa. Do najczęściej spotykanych dodatków należą: oświetlenie LED, wyłącznik czasowy, czujnik zapachów, czujnik pary, czujnik czyszczenia, minutnik, zdalne sterowanie czy wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

Jaki okap narożny wybrać i kupić?

Okap narożny Falmec
Okap narożny Falmec

Odpowiedź na to pytanie zależy niemal wyłącznie od tego, w jakim stylu urządzamy kuchnię. Okap narożny w stylu rustykalnym będzie prezentował się doskonale w pomieszczeniach ciepłych, stylizowanych na wiejskie. Natomiast okap narożny w stylu nowoczesnym, ze względu na swój uniwersalny charakter, sprawdzi się niemal w każdym innym pomieszczeniu. Okap kuchenn narożny montowany w blacie to urządzenie, które uświetni każde wnętrze w stylu nowoczesnym czy industrialnym.

Producenci i ceny okapów narożnych

Najpopularniejsi obecnie producenci okapów narożnych to Faber, Falmec, Elica i Franke. Okap narożny nie jest tani , cena tego typu urządzeń mieści się w granicach od 1800 do 3000 złotych.

Tak szukaliście okapów:

 • okap narozny
 • narożny okap
 • okap kuchenny narożny franke rustic
 • okap narożny amica
 • okapy retro narożne
 • okap rogowy
 • okap narożny pyramis
 • amica narożny okap
 • okap amica narożny
 • kuchnia z okapem narożnym
<<< Jaki Okap kominowy | Jaki Okap podszafkowy >>>

Okap narożny - 3 komentarze

 1. Renata

  Polecam! Sama mam okap narożny i muszę powiedzieć, że świetnie się prezentuje i naprawdę robi wrażenie 😉

 2. Betania

  Ja mam okap narożny w kuchni Teka i też jestem zadowolona. Jest oryginalny i wszyscy zwracają na niego uwagę:)

 3. Ludi

  Rzeczywiście, robi wrażenie taki okap narożny. Jakoś nie mogę sobie jednak wyobrazić, jaka jest pod nim kuchenka;P

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *