Okap kuchenny

Okap do kuchni Teka TL1-62
Okap do kuchni Teka TL1-62
Kupując okap kuchenny warto mieć pewność, że wybieramy sprzęt idealnie dostosowany do pomieszczenia, w którym będzie zamontowany. W niniejszym artykule staraliśmy się zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, które mogą pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego okapu.

Podział okapów ze względu na tryb pracy

Działanie okapu polega na wchłanianiu powietrza, a wraz z nim zapachów, cząstek tłuszczu, wilgoci i dymu. Takie urządzenie może sprawić, że w naszej kuchni będzie panował przyjemny zapach, a tłuszcz nie będzie osadzał się na sprzętach. Jednak aby tak się stało, okap powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia i jego możliwości technicznych. Pierwszym, ogólnym podziałem, jaki można zastosować wobec okapów, jest ich tryb pracy. Do wyboru mamy więc:

 • Wyciągi. Ich zasada działania jest stosunkowo prosta. Zassane, zanieczyszczone powietrze, wydalane jest przez przewód wentylacyjny na zewnątrz. Ich praca ma miejsce w tak zwanym obiegu otwartym.
 • Pochłaniacze. Ich działanie jest bardziej skomplikowane. Zassane powietrze początkowo oczyszczane jest z tłuszczy, a w drugim etapie (dzięki wbudowanym filtrom) z zapachów i dymów. Następnie, czyste powietrze wdmuchiwane jest z powrotem do kuchni. Pochłaniacze pracują więc w obiegu zamkniętym.

Jaki okap kuchenny? Ranking TOP 10

Gdzie kupić najlepszy okap kuchenny? Warto wziąć pod uwagę opinie użytkowników i zapoznać się z aktualnym rankingiem:

Wyciąg a pochłaniacz

Każdy okap ma funkcje wyciągu, jednak nie każdy może pracować jako pochłaniacz, gdyż nie wszystkie modele okapów dają możliwość zamontowania filtrów. Wyciągi są bardziej wydajne, choć ich montaż wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego (nie we wszystkich domach jest to możliwe). W pomieszczeniu, gdzie znajduje się wyciąg wskazane jest zainstalowanie dodatkowej kratki wentylacyjnej w celu wyrównywania ciśnienia panującego wewnątrz. Pochłaniacz może być zamontowany w danym pomieszczeniu także wtedy, gdy nie ma dostępu do szybu wentylacyjnego, jednak jego użytkowanie jest droższe ze względu na konieczność regularnej wymiany filtrów.

Podział okapów ze względu na rozwiązania techniczne

Ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne okapy dzielimy na :

 • Kominowe (przyścienne). Montuje się je bezpośrednio przy ścianie. W ich górnej części znajduje się komin z silnikiem i przewodem podłączonym do szybu wentylacyjnego. Są stosunkowo wydajne.
 • Wyspowe. Produkowane z myślą o dużych kuchniach, w których kuchenka znajduje się pośrodku pomieszczenia, na wyspie kuchennej. Montuje się je na suficie, bezpośrednio nad płytą grzewczą. Są wydajne, estetyczne i… drogie.
 • Teleskopowe. Montowane u dołu szafki lub w jej zabudowie. Wyciągnięcie specjalnej szuflady powoduje uruchomienie okapu, a jednocześnie zwiększenie powierzchni pracy.
 • Podszafkowe. Podobnie jak poprzednio wymienione okapy, montowane są pod szafką. Nie mają jednak wysuwanej szuflady, która zwiększałaby powierzchnię pracy, dlatego ten rodzaj okapów sprawdza się tylko w małych kuchniach, gdzie nie gotuje się zbyt często.
 • Szafkowe (do zabudowy). Wkład instalowany jest w zabudowie, dzięki czemu większa część całego urządzenia jest niewidoczna. Są wydajne i estetyczne.
 • Narożne. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je w narożniku kuchni. Mają podobne parametry jak okapy przyścienne.
 • Uchylne (skośne). Montowane pod skosem nad płytą grzewczą. Dodatkową powierzchnię pracy umożliwia otwarcie specjalnych drzwiczek.
 • Blatowe. Montuje się je do blatu, na którym znajduje się kuchenka. Płyta służąca do wchłaniania powietrza jest zainstalowana prostopadle do kuchenki lub utrzymywana jest nad kuchenką przy pomocy specjalnego ramienia.

Jaki okap kuchenny wybrać i kupić? Oto porównanie kilku rodzajów okapów:

Dostępne wymiary okapów

Standardowe wymiary okapów to 60 cm, 70 cm i 90 cm. Istnieją też jednak na rynku okapy o wymiarach 37 cm, 50 cm, a nawet powyżej 140 cm. Do okapów przyściennych można także dobrać odpowiednią wysokość komina (maskownika), choć często występują one w formie teleskopowej, umożliwiającej dostosowanie ich do wysokości kuchni.

Okapy kuchenne Amica Aktualna cena
Okapy kuchenne Faber Aktualna cena
Okapy kuchenne Gorenje Aktualna cena
Okapy kuchenne Akpo Aktualna cena

Okap kuchenny – wydajność

Wydajność okapów mierzona jest w m3/h i oznacza ona ilość wchłoniętego powietrza w ciągu godziny. Dobry okap powinien w ciągu godziny wchłonąć sześciokrotność kubatury kuchni. Przed zakupem urządzenia obliczamy objętość pomieszczenia, w którym będzie ono zamontowane, mnożąc długość x szerokość x wysokość.

Okap kucheny – poziom hałasu

Głośność pracy okapu kuchennego nie powinna przekraczać 65 dB. Przepisy Unii Europejskiej podają najwyższą dopuszczalną głośność 40 dB, jednak wiele urządzeń tego typu przekracza ją. Najcichsze okapy pracują emitując hałas na poziomie 35 dB.

Dodatkowe funkcje w okapach

Jak w przypadku większości nowoczesnych urządzeń, tak i tutaj możemy liczyć na wiele dodatkowych funkcji, które mogą nam ułatwić pracę w kuchni. Najczęściej spotykane to:

Okap wyspowy firmy Falmec
Okap wyspowy firmy Falmec

 • Oświetlenie,
 • Czujniki czyszczenia,
 • Wyłącznik czasowy,
 • Minutnik,
 • Wyświetlacz ciekłokrystaliczny,
 • Czujnik zapachu.

Znasz już wiele szczegółów, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie o to jaki okap kuchenny wybrać i kupić. Teraz została najważniejsza sprawa czyli jego cena…

Producenci i ceny okapów kuchennych

Najpopularniejsi producenci okapów kuchennych to obecnie Akpo, Gorenje, Amica, Electrolux, Beco, Mastercook, czy Bosch. Tani okap możemy kupić już za niewiele ponad 100 złotych, natomiast cena najdroższych okapów, z wieloma dodatkowymi funkcjami czy o futurystycznych kształtach, to 2, 4 a nawet 7000 złotych.

Okap do kuchni Teka TL1-62
Okap do kuchni Teka TL1-62

Najpopularniejsze okapy

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście okapów:

 • najcichsze okapy kuchenne
 • ceny okapow
 • https://filtrydookapow pl/okap-kuchenny/
 • poziom hałas okapu kuchennego
 • okapy kuchenne opinie
 • okap pochylny opinie
 • allegro okapy pochłaniacze
 • jaki okap
 • ceny okapow kuchennych
 • ranking okapów kuchennych 2017
<<< Jaki Okap kuchenny biały |

Okap kuchenny - 7 komentarzy

 1. Wojtek

  Ja nadal zastanawiam się nad wyborem odpowiedniego pochłaniacza. Jakieś propozycje konkretnych modeli?

 2. Kornelia

  My kupiliśmy podszafkowy w całkiem przyzwoitej cenie na allegro. Taki sam widzieliśmy w Castoramie, ale był dużo droższy. Działa idealnie, nie mam żadnych zastrzeżeń.

 3. Marta

  Jestem już chyba zdecydowana co do okapu, myślę że gorzej będzie wyglądała kwestia montażu

 4. Judith

  Czy jest jakiś sposób, żeby wyciszyć okap kuchenny? Chwilę da się wytrzymać, ale przy dluższym gotowaniu już się swoich myśli nie słyszy:P

 5. Imika

  Ja jestem szczęśliwą posiadaczką okapu do zabudowy Amica. Z wcześniejszego nie byłam zadowolona, choć to ta sama firma, ale tamten to był chyba po prostu już stary model. Za to ten nowy – rewelka:)

 6. Rami_olo

  Pierwszy raz kupuję okap do kuchni i nie mam pojęcia, jaki wziąć:/ Może mi ktoś doradzi?

 7. Ilarka

  Podpinam się do pytania poprzednika (-czki). Czy wszystkie okapy tak hałasują? 😛

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *