Okap kuchenny biały

Okap Akpo WK-5 Elegant Turbo 60 Biały
Okap Akpo WK-5 Elegant Turbo 60 Biały
Biały, obok czarnego i metalicznego, to najczęściej spotykany kolor okapu. Jest on uniwersalny i dobrze się prezentuje zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Okap kuchenny biały jest też stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Jakie są rodzaje okapów i jak wybrać ten najlepszy? Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny w odpowiedzi na to pytanie.

Rodzaje okapów – porównanie

Istnieje kilka rodzajów okapów i wszystkie one dostępne są również w kolorze białym, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia będzie zależał w dużej mierze od możliwości technicznych i wymiarów naszej kuchni. Obecnie dostępne są następujące rodzaje okapów:

 • Okap do zabudowy (szafkowy lub teleskopowy). Zwykle wybierany jest do kuchni o niewielkim metrażu, gdyż w porównaniu z innymi okapami ma mniejszą wydajność. Okap teleskopowy, dzięki wysuwanemu modułowi, ma większą powierzchnię roboczą.
 • Okap podszafkowy. Montowany bezpośrednio pod szafką kuchenną wiszącą nad płytą grzewczą. Pozwala na wykorzystanie szafki do przechowywania potrzebnych zapasów czy akcesoriów kuchennych.
 • Okap kominowy. Uważany za najbardziej wydajny.
 • Okap wyspowy. Montowany do sufitu nad wyspą kuchenną z płytą grzewczą.
 • Okap blatowy. Rodzaj ekranu wbudowanego bezpośrednio w blat za kuchenką lub na swego rodzaju wysięgniku.
 • Okap narożny. Przystosowany do montażu w rogu kuchni.

Do jakiej kuchni biały okap?

Biały okap świetnie sprawdzi się w kuchniach urządzonych nie tylko w stylu skandynawskim czy rustykalnym, ale także nowoczesnym. Będzie wyglądał dobrze zwłaszcza w aranżacjach typu „total look”, w których idealnie zharmonizuje się z innymi białymi elementami wyposażenia.

Białe okapy kuchenne – Ranking TOP 10

Sprawdź, które okapy mają najlepsze opinie i cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.

L.p Nazwa białego okapu Producent Cena białego okapu
1Akpo WK-6 Neva Glass białyAkpoAktualna Cena
2Kernau KCH 0140 W IslandKernauAktualna Cena
3Bosch DUL63CC50BoschAktualna Cena
4Amica OTC 6211 WAmicaAktualna Cena
5Akpo WK-10 NEVA GLASS 60 BIAŁYAkpoAktualna Cena
6Gorenje DKO 500 WHGorenjeAktualna Cena
7Franke Telescopic Glass FTC 601 WH GLFrankeAktualna Cena
8Franke Mythos FMY 908 BI WHFrankeAktualna Cena
9Amica OKC 625 SWAmicaAktualna Cena
10Gorenje DVG 600 WAV-WGorenjeAktualna Cena

Pełna lista białych okapów ->>>

Wyciąg czy pochłaniacz?

Każdy okap może działać w obiegu otwartym, jako wyciąg, co oznacza że powietrze zassane znad kuchenki wydmuchiwane jest na zewnątrz. Montaż okapu, który ma działać w takim obiegu, wymaga dostępu do szybu kominowego lub wentylacyjnego. Niektóre okapy są dostosowane dodatkowo do pracy w obiegu zamkniętym. Wchłonięte powietrze oczyszczane jest przez filtr węglowy, a następnie wdmuchiwane na powrót do kuchni. Pochłaniacz nie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego czy kominowego, jednak uważa się, że jest mniej wydajny niż wyciąg.

Filtry przeciwtłuszczowe i węglowe

Na wyposażeniu okapów kuchennych znajdują się filtry przeciwtłuszczowe. Najczęściej mają one formę metalowej kratki, którą można z łatwością zdjąć i umyć. Istnieją też jednak filtry jednorazowego użytku, które wymagają wymiany na nowy co jakiś czas. Filtry z akrylu wymienia się co 3 – 4 miesiące, z fizeliny (włókniny) co 2 – 3 miesiące, natomiast filtry papierowe co miesiąc. Dodatkowo, okapy przystosowane do działania w trybie pochłaniacza mają filtry węglowe, które służą do oczyszczania powietrza pobranego z pomieszczenia. Takie elementy wymienia się co kilka miesięcy, a nawet co rok, w zależności od zaleceń producenta.

Wydajność okapu a objętość kuchni

Okap kuchenny biały Akpo
Okap kuchenny biały Akpo
Jednym z ważnych parametrów okapu jest jego wydajność, podawana przez producenta w jednostkach m3/h i określająca, jaką ilość powietrza okap jest w stanie wchłonąć w ciągu godziny. Wydajność, jaką powinien mieć nasz okap można łatwo obliczyć. Mnożymy przez siebie 3 wymiary kuchni (wysokość x szerokość x długość), uzyskując w ten sposób jej objętość. Sześciokrotność otrzymanej liczby oznacza minimalną wydajność, jaką powinno mieć nasze urządzenie, natomiast dwunastokrotność – maksymalną wydajność. Na przykład jeśli nasza kuchnia ma wymiary 2,5 m x 2 m x 4 m, to jej objętość wynosi 30 m3. Najlepszy okap do takiego pomieszczenia powinien charakteryzować się wydajnością pomiędzy 180 m3/h a 360 m3/h. Gdzie kupić wybrany okap?

Okapy białe 200m3/h + Aktualna cena
Okapy białe 400m3/h + Aktualna cena
Okapy białe 600m3/h + Aktualna cena
Okapy białe 800m3/h + Aktualna cena

Okap kuchenny biały – czyszczenie

Biały okap jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Zwykle producenci mają w swojej ofercie specjalne środki do czyszczenia tego rodzaju sprzętów, jednak dobrze sprawdzają się też preparaty, które stosujemy do mycia innych sprzętów kuchennych. Osoby szczególnie ceniące sobie ekologię z pewnością ucieszy fakt, że można je także z powodzeniem myć wodą z octem czy zwykłym olejem.

Jaki okap kuchenny biały wybrać i kupić?

Dobry okap kuchenny to taki, który będzie nie tylko wydajny i cichy, ale także wspomoże naszą pracę w kuchni dzięki dodatkowym funkcjom. Warto więc podczas zakupów zwrócić uwagę na udogodnienia, jakie proponują producenci. Mogą to być: sensor zapachu, sensor pary, minutnik, wyłącznik czasowy, oświetlenie LED czy też możliwość pracy w trybie 24 – godzinnym.

Okap kuchenny biały – producenci i ceny

Do najbardziej popularnych producentów okapów należą Akpo, Amica, Samsung, Zanussi, Toflesz, Whirlpool czy Gorenje. Okap kuchenny biały może być stosunkowo tani i kosztować niewiele ponad 100 złotych. Cena najdroższych, ekskluzywnych modeli może osiągnąć wysokość nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Okap kuchenne białe Amica Aktualna cena
Okap kuchenne białe Faber Aktualna cena
Okap kuchenne białe Akpo Aktualna cena
Okap kuchenne białe Gorenje Aktualna cena

Tak szukaliście okapów:

 • okap kuchenny
 • okapy kuchenne
 • bialy okap
 • bialy okap opinie
 • białe okapy kuchenne
 • biały okap kuchenny
 • okapy kuchenne 2017
 • okap kuchenny opinie
 • okap kuchenny biały 60
 • okap kuchenny biały
<<< Jaki Okap kuchenny czarny | Jaki Okap kuchenny >>>

Okap kuchenny biały - 5 komentarzy

 1. Hania

  My zakupiliśmy biały okap,bo taki świetnie współgra z naszą białą kuchnią. Zakupu poczyniliśmy jak to zawsze u nas bywa przez allegro.

 2. Maja

  Biały do zabudowy w białej kuchni – to jest to:)

 3. Netta

  Zastanawiam się, czy warto mi kupować okap. Gotuję jakieś 3 razy w tygodniu, szybki obiad – co myślicie?

 4. Agniecha

  Kiedy zaczynałam wybierać okap, wydawało mi się, że białe okapy to już taki trochę przeżytek – bo skoro jest tyle innych do wyboru… Ale jednak te nowe modele mają swój urok i kupię sobie taki podszafkowy:P

 5. olik987654

  Heheh, Agniecha, to samo pomyślałam, mi też się kojarzył biały okap kuchenny z PRL-em, ale te uchylne są rewelacyjne!

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *