Okap kuchenny 90 cm

Pkap kuchenny 90 cm firmy Elica
Pkap kuchenny 90 cm firmy Elica
Okap kuchenny 90 cm co prawda nie należy do standardowych rozmiarów okapów, jednak modele takie możemy znaleźć w ofertach wielu producentów. Na co zwrócić uwagę i o co pytać sprzedawcę, aby wybrać najlepszy dla siebie okap? Jakich funkcji możemy się spodziewać w tych urządzeniach? I w końcu, jaki okap kuchenny kupić?

Rodzaje okapów

Producenci okapów kuchennych oferują wiele rozwiązań, zarówno technicznych, jak i stylistycznych. W zależności od ustawienia mebli i innych urządzeń w kuchni, można wybrać taki model, który idealnie wpasuje się w aranżację pomieszczenia, a niekiedy także w elegancki sposób podkreśli jego styl. Ze względu na kształt i rodzaj montażu wyróżniamy następujące okapy kuchenne:

 • Przyścienne (kominowe). To najczęściej spotykany w polskich domach rodzaj okapów. Montowane są one bezpośrednio przy ścianie.
 • Teleskopowe. Mocuje się je u dołu szafki albo w zabudowie. Wyciągnięcie swego rodzaju „szuflady” powoduje włączenie urządzenia, a jednocześnie zwiększenie powierzchni roboczej zasysającej powietrze.
 • Podszafkowe. Okap 90 cm podszafkowy to podobne rozwiązanie jak w przypadku okapów teleskopowych, jednak nie zawiera wspomnianej „szuflady”.
 • Szafkowe (tak zwany wkład). To okapy do zabudowy; pozostają niemal niewidoczne.
 • Wyspowe. Montowane bezpośrednio do sufitu, produkowane z myślą o dużych kuchniach z wyspą pośrodku. Bardzo estetyczne, choć drogie.
 • Narożne. Stosowane dość rzadko. Ich wydajność jest podobna jak w przypadku okapów przyściennych.
 • Blatowe. Oryginalne i estetyczne. Montowane na blacie przypominają ekran telewizora.
 • Skośne (uchylne). Budową również przypominają ekran, jednak montowane są pod skosem, przy ścianie nad kuchenką.

Wszystkie wymienione powyżej rodzaje okapów można zakupić w wymiarze 90 cm.

Jaki okap kuchenny 90 cm wybrać i kupić?

Zakup okapu kuchennego warto poprzedzić rozeznaniem, jakie modele są najbardziej popularne i jakie są najczęstsze opinie użytkowników na ich temat. Ponadto, ponieważ każdy okap zawiera dodatkowe funkcje, pomocne może być określenie, jakie udogodnienia będą nam potrzebne. Oświetlenie znajduje się na wyposażeniu każdego okapu, a prócz tego możemy również spotkać następujące dodatki: minutnik, czujnik zapachu, czujnik czyszczenia, wyłącznik czasowy czy funkcja turbo.

Okapy kuchenne 90 cm – Ranking TOP 10

Oto porównanie cen najpopularniejszych okapów kuchennych o szerokości 90 cm:

Do jakiej kuchni okap kuchenny 90 cm?

Standardowo okapy mają długość 60 cm. Okap długości 90 cm sprawdzi się doskonale w większych kuchniach, o powierzchni co najmniej 20 cm2. Jak prawidłowo zamontować okap? Urządzenie to powinno być szersze od kuchenki o 10 – 20 cm, aby mogło spełnić swoją funkcję i odpowiednio zasysać zanieczyszczone powietrze. Ponadto, jeśli mamy kuchenkę elektryczną, okap powinno się zamontować na wysokości 65 – 75 cm nad płytą. W przypadku kuchenki gazowej okap należy umieścić 75 – 80 cm nad palnikami.

Okapy 90 cm kominowe Aktualna cena
Okapy 90 cm podszafkowe Aktualna cena
Okapy 90 cm wyspowe Aktualna cena
Okapy 90 cm pzyścienne Aktualna cena

Wydajność okapów kuchennych

Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu odpowiedniego okapu lub szukając takiego w Internecie, warto wiedzieć, jaką wydajność powinno mieć to urządzenie, biorąc pod uwagę wymiary naszej kuchni. Producenci okapów oznaczają wydajność swoich produktów w m3/h, określając ilość metrów sześciennych powietrza, jaką urządzenie może wchłonąć w ciągu godziny. Uważa się, że minimalna wydajność powinna wynosić sześciokrotność objętości pomieszczenia, w którym okap jest zamontowany. Maksymalna nie powinna przekroczyć dwunastokrotności. Aby obliczyć objętość (kubaturę) naszej kuchni, wystarczy pomnożyć przez siebie jej wysokość, długość i szerokość. Na przykład jeśli kuchnia ma wymiary 2,5 m x 5 m x 4 m, to jej objętość wynosi 50 m. Szukamy więc okapu o wydajności pomiędzy 300 m3/h a 600 m3/h.

Okapy kuchenne 90 cm 400 m3/h Aktualna cena
Okapy kuchenne 90 cm 600 m3/h Aktualna cena
Okapy kuchenne 90 cm 800 m3/h Aktualna cena

Filtry do okapów

Wszystkie okapy kuchenne są wyposażone standardowo w filtry pochłaniające tłuszcz. Częstotliwość wymiany danego filtra zależy od materiału, z jakiego został wykonany:

Okap kuchenny 90 cm firmy Nortberg
Okap kuchenny 90 cm firmy Nortberg

 • Filtry metalowe to elementy wielorazowego użytku. Po zabrudzeniu wystarczy je umyć w wodzie z detergentem lub w zmywarce.
 • Filtry z akrylu trzeba wymieniać co 3 – 4 miesiące.
 • Filtry z włókniny wymagają wymiany co 2 – 3 miesiące.
 • Filtry z papieru wymienia się nawet co miesiąc.

Okap spełniający funkcję pochłaniacza działającego w obiegu zamkniętym i wprowadzającego oczyszczone powietrze z powrotem do kuchni wymaga zamontowania filtra węglowego. Dzięki niemu pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Filtr ten zwykle wymaga wymiany co kilka miesięcy, a nawet raz do roku.

Producenci i ceny okapów kuchennych 90 cm

Najbardziej popularni producenci okapów kuchennych o długości 90 cm to Akpo, Franke, Teka, Falmec, Best czy Nortberg. Cena najtańszego okapu tego rodzaju to około 400 złotych, natomiast najdroższy może kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Jak wybrać dobry okap do kuchni? Warto porównać ceny:

Okap kuchenny 90 cm Globalo DIVIDA ISOLA 90.3 SENSOR
Okap kuchenny 90 cm Globalo DIVIDA ISOLA 90.3 SENSOR

Okapy 90 cm do kuchni

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście okapów:

 • okap do kuchni 90
 • okap kuchenne 90 cma
 • okap kuchenny 90 cm
 • okap kuchenny 90centymetrow
 • okap skosny 90
 • okapy wyspowe 90 cena
<<< Jaki Okap gastronomiczny | Jaki Okap kuchenny 60 cm >>>

Okap kuchenny 90 cm - 1 opinia

 1. vicky

  Ten skośny duży okap wygląda rewelacyjnie. Trochę mnie tylko zastanawia, czy taki okap jest w stanie pochłonąć zapachy i parę równie dobrze, co taki, który znajduje się tuż nad kuchenką… Choć może to zależy od mocy?

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *