Okap kuchenny 60 cm

Okap kuchenny przyścienny 60 cm firmy Globalo
Okap kuchenny przyścienny 60 cm firmy Globalo
Okap kuchenny 60 cm to najczęściej spotykany typ okapu, dzięki czemu jego zakup nie powinien przysporzyć nam większych trudności. Zanim jednak wybierzemy najlepszy dla siebie model, warto sprawdzić, jakie są rodzaje okapów, jakich filtrów będziemy potrzebować, jak często trzeba je wymieniać czy jak prawidłowo zamontować wybrany okap.

Okap kuchenny 60 cm – rodzaje

Jak wspomniano powyżej, długość okapu 60 cm to wymiar standardowy, dlatego z łatwością dobierzemy niemal każdy rodzaj okapu (pomijając narożne, które z oczywistych względów muszą być dłuższe). Spośród jakich okapów można wybierać?

 • Kominowy (przyścienny) – montuje się go bezpośrednio do ściany; to najczęściej spotykany w polskich domach rodzaj okapu,
 • Szafkowy (wkład) – to okap do zabudowy. Dzięki wbudowaniu w szafkę pozostaje niemal niewidoczny,
 • Podszafkowy – okap kuchenny podszafkowy montowany jest bezpośrednio pod szafką lub w szafce,
 • Teleskopowy – montowany pod szafką; posiada rodzaj szuflady, której wysunięcie powoduje włączenie urządzenia oraz zwiększenie powierzchni zasysającej powietrze,
 • Blatowy – rodzaj ekranu wmontowanego w blat, na którym znajduje się płyta grzewcza,
 • Uchylny (skośny) – montowany pod skosem przy ścianie nad kuchenką,
 • Wyspowy – montowany do sufitu nad wyspą kuchenną z wbudowaną kuchenką.

Jaki okap kuchenny 60 cm wybrać i kupić?

Wybierając odpowiedni okap do swojej kuchni warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą być na wyposażeniu urządzenia. Oświetlenie znajduje się w standardzie wszystkich okapów, jednak nie wszystkie posiadają żarówki LED. Ponadto, ciekawym udogodnieniem może być minutnik, czujnik zapachu, czujnik czyszczenia czy wymiany filtrów, a także system wyciszający i wyświetlacz. W przypadku okapów kuchennych niebagatelne znaczenie ma także poziom hałasu, jaki emitują. Najcichsze wydają dźwięki na poziomie głośności 35 dB, najgłośniejsze nie powinny przekroczyć 60 dB.

Okapy kuchenne 60 cm – Ranking TOP 10

Okap kuchenny – pochłaniacz czy wyciąg?

Okap kuchenny może działać w dwóch trybach – wyciągu i pochłaniacza. Każdy okap może działać jako wyciąg, jednak nie każdy może pełnić funkcje pochłaniacza. Jakie są różnice pomiędzy wyciągiem i pochłaniaczem? Wyciąg działa w obiegu otwartym. Zassane z pomieszczenia powietrze oczyszczane jest z tłuszczu (przez filtr przeciwtłuszczowy), a następnie wydalane jest na zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Nie we wszystkich budynkach istnieje możliwość podłączenia do takiego kanału i wówczas pozostaje nam jedynie zamontowanie pochłaniacza. Urządzenie to działa w obiegu zamkniętym: wchłonięte powietrze po wstępnym oczyszczeniu poprzez filtr tłuszczowy przepływa dalej do filtra węglowego, który zatrzymuje wszelkie inne zanieczyszczenia i niepożądane zapachy. W ten sposób uzdatnione powietrze wdmuchiwane jest z powrotem do kuchni.

Jak wybrać najlepszy okap kuchenny 60 cm spośród wymienionych powyżej? Warto przeczytać, jakie są opinie użytkowników na temat pracy i funkcjonalności okapów.

Okapy 60 cm kominowe Aktualna cena
Okapy 60 cm podszafkowe Aktualna cena
Okapy 60 cm wyspowe Aktualna cena
Okapy 60 cm pzyścienne Aktualna cena

Wydajność okapów kuchennych

Dobry okap, który wydajnie oczyszcza naszą kuchnię, powinien w ciągu godziny zasysać sześciokrotność kubatury pomieszczenia, w którym się znajduje. Można więc w łatwy sposób obliczyć, jaką wydajność powinien mieć wybrany przez nas model. Objętość (kubaturę) pomieszczenia obliczamy mnożąc przez siebie jego wysokość, długość i szerokość. Na przykład jeśli objętość naszej kuchni wynosi 30 m3, wydajność okapu powinna być równa co najmniej 180 cm3/h. Wydajność maksymalna to dwunastokrotność kubatury pomieszczenia, a więc w naszym przykładzie wynosi ona 360 cm3/h.

Okapy kuchenne 60 cm 400 m3/h Aktualna cena
Okapy kuchenne 60 cm 600 m3/h Aktualna cena
Okapy kuchenne 60 cm 800 m3/h Aktualna cena

Prawidłowy montaż okapu

Odpowiednio ciche działanie i optymalną wydajność zapewni prawidłowy montaż okapu. Jeśli nie chcemy korzystać z usług specjalistycznej firmy i mamy zamiar sami zamontować nowo kupione urządzenie, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

 • W przypadku montowania wyciągu należy sprawdzić, czy średnica przewodu wentylacyjnego jest taka sama jak średnica wylotu okapu. Ponadto, podłączamy go jak najkrótszym odcinkiem przewodu, z jak najmniejszą liczbą zagięć. Konieczne jest też sprawdzenie drożności komina wentylacyjnego.
 • W przypadku montowania pochłaniacza kupujemy filtr węglowy i montujemy go przed silnikiem, na filtrach przeciwtłuszczowych lub zaczepach.

Warto również wiedzieć, że okap powinien być szerszy od kuchenki o 10 – 20 cm. Jeśli kuchnia jest wyposażona w kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, montujemy go na wysokości 65 – 75 cm nad palnikami. Kuchenka gazowa wymaga zamontowania okapu na większej wysokości: 75 – 80 cm, dzięki czemu zapobiegniemy zdmuchnięciu płomienia.

Filtry do okapów

Okap kuchenny teleskopowy 60 cm firmy Nortberg
Okap kuchenny teleskopowy 60 cm firmy Nortberg
Wszystkie okapy zawierają w podstawowym wyposażeniu filtry wyłapujące tłuszcz. Najczęściej są to elementy metalowe, które z łatwością można wyjąć, umyć ręcznie lub nawet w zmywarce i zamontować z powrotem. Spotyka się także filtry przeciwtłuszczowe z akrylu, jednorazowe, które należy wymieniać co 3 – 4 miesiące. Filtry z włókniny wymagają wymiany co 2 – 3 miesiące, natomiast papierowe – co miesiąc. Wspomniany powyżej filtr węglowy, który montowany jest w pochłaniaczach, to również element jednorazowego użytku, choć wymienia się go zwykle rzadziej, nawet raz do roku. Jego dobry stan jednak ma duże znaczenie, gdyż zapewnia dopływ czystego (pozbawionego wilgoci, zanieczyszczeń i zapachów) powietrza.

Producenci i ceny okapów kuchennych 60 cm

Wśród producentów okapów kuchennych znajdują się Akpo, Amica, Gorenje, Beco, Electrolux, Bosch oraz Mastercook. Tani okap o szerokości 60 cm kupimy już za 200 złotych, natomiast najdroższe mogą kosztować około 500 złotych. Najdroższe modele mogą jednak kosztować nawet 7000 złotych.

KERNAU KCH 1761 X - Okap przyścienny o szerokości 60 cm
KERNAU KCH 1761 X – Okap przyścienny o szerokości 60 cm

Okapy 60 cm do kuchni

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście okapów:

 • jak zamontowac okap samsung w szafce
 • okap kuchenny kominowy 60
<<< Jaki Okap kuchenny 90 cm | Jaki Okap kuchenny 50 cm >>>

Okap kuchenny 60 cm - 1 opinia

 1. Mała

  Posiadam okap 60-centymetrowy z Samsunga i uważam że jest niezawodny 🙂

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *