Okap kuchenny 50 cm

Okap kuchenny 50 cm firmy Pyramis
Okap kuchenny 50 cm firmy Pyramis
Okap kuchenny 50 cm to jeden z najwęższych dostępnych na naszym rynku okapów. Zwykle kupowany jest do kuchni o niewielkim metrażu, choć znaleźć też można okapy 50 cm bogato wyposażone, niezwykle estetyczne, które charakteryzują się dużą wydajnością i znakomicie spełniają swoją funkcję w dużych pomieszczeniach. Są to zwykle urządzenia przypominające kształtem lampę lub tubę.

Wyciąg a pochłaniacz – porównanie

Przed zakupem okapu do kuchni trzeba zapoznać się z możliwościami technicznymi, jakie panują w naszym budynku. To od nich zależy w dużej mierze, w jaki rodzaj okapu możemy się zaopatrzyć. Okapy mogą bowiem pracować w dwóch trybach: wyciągu i pochłaniacza. Na czym polega różnica między nimi?

 • Wyciąg to mechanizm działający w obiegu otwartym. Powietrze zassane z pomieszczenia, po oczyszczeniu z tłuszczu przez filtr, wydalane jest na zewnątrz. Chcąc zamontować taki rodzaj okapu należy się upewnić, czy w budynku, w którym mieszkamy, mamy dostęp do kanału wentylacyjnego.
 • Pochłaniacz to urządzenie, które pracuje w obiegu zamkniętym. Zasysa powietrze z kuchni, oczyszcza je wstępnie dzięki filtrowi przeciwtłuszczowemu, a następnie, dzięki filtrowi węglowemu, z nieprzyjemnych zapachów i innych zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze jest z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia. Okap pracujący w trybie pochłaniacza nie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego.

Chociaż pochłaniacz jest urządzeniem bardziej uniwersalnym, które może działać w niemal każdym pomieszczeniu, uważa się, że jest ono mniej wydajne niż wyciąg.

Okapy kuchenne 50 cm – Ranking TOP 10

Gdzie kupić dobry okap 50 cm?

Okap kuchenny 50 cm – rodzaje

W zależności od sposobu montażu okapu, w sklepach możemy znaleźć następujące rodzaje okapów:

 • Okap przyścienny (okap kominowy 50cm). To rodzaj okapu najczęściej spotykany w polskich kuchniach. Montuje się go bezpośrednio do ściany.
 • Okap do zabudowy (szafkowy, zwany też wkładem). Wbudowany w szafkę nad kuchenką, jest niemal niewidoczny i zajmuje niewiele miejsca.
 • Okap teleskopowy. Montuje się go bezpośrednio pod szafką znajdującą się nad kuchenką. Zawiera ruchomy element przypominający szufladę. Jego wysunięcie powoduje uruchomienie okapu i włączenie światła. Dzięki temu elementowi zwiększa się również powierzchnia robocza okapu.
 • Okap blatowy. To rodzaj ekranu wmontowanego w blat tuż przy kuchence.
 • Okap podszafkowy. Okap 50 cm podszafowy, montowany jest pod szafką, podobnie jak okap teleskopowy, jednak nie zawiera wysuwanego elementu.
 • Okap wyspowy. Montuje się go nad wyspą kuchenną bezpośrednio do sufitu.
 • Okap skośny (uchylny). To okap montowany pod skosem nad kuchenką, przy ścianie.
Okap 50 cm kominowe Aktualna cena
Okap 50 cm podszafkowe Aktualna cena
Okap 50 cm teleskopowe Aktualna cena
Okap 50 cm wyspowe Aktualna cena

Montaż okapu

Do samodzielnego montażu okapu kuchennego potrzebny jest zestaw podstawowych narzędzi (młotek, śrubokręt, wiertarka lub wkrętarka, poziomica). Jeszcze przed zakupem okapu warto zwrócić uwagę na średnicę wylotu powietrza wybranego modelu. Powinna ona być taka sama jak otwór rury odprowadzającej powietrze do kanału wentylacyjnego. Niedopasowanie tych dwóch elementów może być przyczyną niższej wydajności sprzętu i zbyt głośnego działania.

Do jakiej kuchenki okap kuchenny 50 cm?

Okap kuchenny 50 cm firmy Akpo
Okap kuchenny 50 cm firmy Akpo
Szerokość wybranego okapu powinna być co najmniej taka sama jak szerokość posiadanej kuchenki. Zaleca się jednak zamontowanie nieco szerszego okapu, najlepiej o 7º. Mniejsza szerokość urządzenia może spowodować, że nie będzie ono spełniać należycie swojej funkcji. Okap kuchenny montujemy nad kuchenką gazową na wysokości 75 – 85 cm, natomiast nad płytą elektryczną czy indukcyjną – na wysokości 65 – 75 cm, chyba że producent zaleca inaczej.

Wydajność okapu

Okap kuchenny 50 cm to stosunkowo niewielkie urządzenie, dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność. Zanim udamy się na zakupy, możemy w łatwy sposób obliczyć optymalną wydajność, jaką powinien mieć okap w naszej kuchni. W tym celu obliczamy objętość pomieszczenia, w którym będzie zamontowany okap (wysokość x szerokość x długość). Otrzymany w ten sposób wynik mnożymy przez 6. Uzyskana wartość wskazuje najniższą wydajność, jaką powinien mieć okap w naszej kuchni. Najwyższa wydajność to dwunastokrotność kubatury kuchni.

Jaki okap kuchenny 50 cm wybrać i kupić?

Najlepszy okap to taki, który będzie zarówno wydajny, jak i cichy. Warto zaznaczyć, że inwestycja w sprzęt,który będzie miał większą wydajność niż wyliczona przez nas na podstawie objętości kuchni może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Zbyt duża jak na daną kuchnię wydajność okapu powoduje szybkie wychłodzenie pomieszczenia. Najcichszy okap będzie emitował hałas na poziomie 37 dB, najgłośniejszy nie powinien przekroczyć 56 dB. Oto test głośności jednego z okapów:

Producenci i ceny okapów kuchennych 50 cm

Jakiej marki okap wybrać? Przed podjęciem decyzji dobrze jest sprawdzić opinie użytkowników i zapoznać się z dostępnymi rankingami. Najpopularniejsi obecnie producenci okapów kuchennych o szerokości 50 cm to Akpo, Gorenje, Electrolux, Bosch, Beco czy Pyramis. Tani okap kuchenny 50 cm możemy kupić już za niewiele ponad 100 złotych. Cena najdroższego okapu może przekroczyć nawet 13 000 złotych.

Okap 50 cm do kuchni Amica Aktualna cena
Okap 50 cm do kuchni Faber Aktualna cena
Okap 50 cm do kuchni Gorenje Aktualna cena
Okap 50 cm do kuchni Akpo Aktualna cena

Tak szukaliście okapów:

 • jak kupićdobry okap
 • pochłaniacz 50 cm
 • cany okapu kuchennego 50cm
 • pochłaniacz wbudowany w kuchence
 • okapy kuchenne 50 cm
 • okap zakonczony szybka ruchoma allegro
 • okap teleskopowy teka 50
 • okap kuchenny 50 cm
 • okap firmy teka 50
 • okap 50 cm podszafkowy
<<< Jaki Okap kuchenny 60 cm | Jaki Okap kominowy >>>

Okap kuchenny 50 cm - 1 opinia

 1. wiesierro

  Najlepsze filtry do okapów znajdziecie zawsze w firmie Globalo. Szwagier kupował ostatnio – przez internet – mówi, że zadowolony.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *