Okap kominowy

Okap kominowy Akpo Wk-4 Nero INOX 60
Okap kominowy Akpo Wk-4 Nero INOX 60
Okap kominowy to rodzaj okapu najczęściej spotykany w polskich kuchniach. Jest to urządzenie nie tylko wydajne, ale również stosunkowo tanie, dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością. Jakie są rodzaje okapów kominowych? W jakie dodatkowe funkcje mogą być wyposażone? Czym różni się wyciąg od pochłaniacza? Na te i inne pytania udzielamy wyczerpujących odpowiedzi.

Rodzaje okapów kominowych (przyściennych)

Okap kuchenny kominowy składa się z podstawy zawierającej filtr przeciwtłuszczowy oraz rury odprowadzającej zanieczyszczone powietrze. W ofercie producentów znaleźć możemy następujące typy okapów:

 • Standardowe, klasyczne, swoją formą współgrają z większością aranżacji,
 • Prostokątne, które mają przekrój kwadratu lub prostokąta. Ich wielkość i forma dopasowane są do płyty grzewczej, dzięki czemu doskonale wchłaniają opary,
 • Uchylne (skośne, wertykalne) pozwalają na komfortową pracę przy kuchence dzięki małej głębokości wynoszącej 30 – 40 cm,
 • Okrągłe, w formie tuby lub elipsy,
 • Rustykalne, które stanowią doskonałe dopełnienie wnętrz w stylu wiejskim, retro czy prowansalskim.

Okapy kominowe – Ranking TOP 10

Gdzie kupić najlepsze okapy kominowe? Oto porównanie cen najpopularniejszych produktów:

Tryby pracy okapów kominowych – wyciąg a pochłaniacz

Okapy kominowe, podobnie jak inne rodzaje okapów, mogą pracować w obiegu otwartym lub zamkniętym. W obiegu otwartym działa tak zwany wyciąg. Jego działanie polega na tym, że zassane z pomieszczenia powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Wyciąg musi być podłączony do kanału wentylacyjnego, dlatego przed zakupem okapu warto sprawdzić, czy w naszym budynku istnieje taka możliwość. Z kolei pochłaniacz to urządzenie, które zasysa powietrze z kuchni, oczyszcza je, a następnie wdmuchuje z powrotem. Pochłaniacz nie wymaga dostępu do kanału wentylacyjnego.

Filtry do okapów kominowych

Każdy okap kominowy wyposażony jest w filtr zatrzymujący tłuszcz. Filtry wykonane z metalu są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy umyć je wodą z płynem do naczyń lub nawet włożyć do zmywarki. Filtry z włókniny są jednorazowe i wymagają wymiany co 2 – 3 miesiące. Filtry z akrylu wymieniamy co 3 – 4 miesiące, a filtry z papieru co miesiąc. Dodatkowo, pochłaniacze wyposażone są w filtry węglowe, które mają za zadanie oczyszczanie wchłanianego powietrza. Takie elementy wymagają również wymiany. Są one droższe od pozostałych filtrów, jednak można je wymieniać rzadziej, nawet raz do roku.

Wymiary okapów kominowych

Zakup okapu kuchennego powinien być poprzedzony dokładnym wymierzeniem miejsca, w którym będzie się on znajdował. Trzeba pamiętać, że aby urządzenie to mogło spełniać prawidłowo swoje funkcje, powinno być nieco szersze niż kuchenka. Przyjmuje się, że tak zwana strefa odstawcza powinna wynosić około 10 – 15 cm. Obecnie okapy kominowe dostępne są w wymiarach 50 cm, 60 cm, 70, 80, 90 cm, 100, 110, 120 i 150 cm.

Okap kominowy 50 cm Aktualna cena
Okap kominowy 60 cm Aktualna cena
Okap kominowy 80 cm Aktualna cena
Okap kominowy 90 cm Aktualna cena

Dodatkowe funkcje

Okapy kominowe mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które znacznie ułatwiają pracę w kuchni, a niekiedy są po prostu elementem zwiększającym poczucie komfortu. Do dodatków takich należą:

 • Oświetlenie LED,
 • Sensory czyszczenia,
 • Wyłącznik czasowy,
 • Wyświetlacz ciekłokrystaliczny,
 • Minutnik,
 • Sensor zapachu.

Okapy kuchenne kominowe – sterowanie

Okap kominowy firmy Nortberg
Okap kominowy firmy Nortberg
Okapy kominowe mogą być wyposażone w następujące funkcje służące sterowaniu pracą urządzenia:

 • Sterowanie dotykowe (sensorowe, Touch Control) – wystarczy delikatnie dotknąć palcem szklany panel z wyświetlaczem LED,
 • Sterowanie przyciskowe elektroniczne z wyświetlaczem LED lub LCD,
 • Sterowanie pokrętłem,
 • Sterowanie zdalne, przy pomocy pilota,
 • Sterowanie mechaniczne (suwakowe lub przyciskowe),
 • Sterowanie kołyskowe mechaniczne,
 • Sterowanie przy pomocy opatentowanego mechanizmu „Magic Wand”, pozwala na regulację mocy zasysania powietrza i natężenie oświetlenia.

Jaki okap kominowy wybrać i kupić?

Wybierając okap kominowy do swojej kuchni warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wydajność i poziom hałasu, jaki emituje. Wydajność, jaką powinien mieć nasz okap można w łatwy sposób obliczyć, mnożąc przez siebie wymiary naszej kuchni (szerokość x wysokość x długość). Uzyskaną liczbę mnożymy przez 6 i w ten sposób uzyskujemy liczbę określającą minimalną wydajność, jaką powinien mieć okap. Dwunastokrotność kubatury kuchni to największa wydajność, jaka jest nam potrzebna. Na przykład objętość kuchni o wymiarach 2,5 m, 3 m i 4 m to 2,5m x 3 m x 4 m, czyli 30 m3. Najlepszy okap dla takiego pomieszczenia powinien więc mieć wydajność w przedziale od 180 m3/h do 360 m3/h. Okap kominowy nie powinien przekroczyć głośności 56 dB. Wybierając odpowiedni dla siebie sprzęt warto sprawdzić w Internecie, jakie ma on opinie wśród samych użytkowników. Pomocne może być też obejrzenie choćby kilku filmów prezentujących poszczególne modele. Zapraszamy do zapoznania się z jednym z nich:

Zadbaj też o dobry montaż! Wszystko to aby w przyszłości nie mieć problemów z użytkowanie okapu.

Producenci i ceny okapów kominowych

Do najpopularniejszych producentów okapów kominowych należą Akpo, Ciarko, Amica, Bosch, Gorenje, Electrolux, Beco i Mastercook. Tani okap można kupić już za około 100 złotych. Dobry okap kominowy kosztuje w granicach kilkuset złotych, a cena najdroższych modeli może przekraczać nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Okap kuchenny kominowy Amica Aktualna cena
Okap kuchenny kominowy Faber Aktualna cena
Okap kuchenny kominowy Gorenje Aktualna cena
Okap kuchenny kominowy Akpo Aktualna cena

Okapy kominowe dostępne są także w najpopularniejszych kolorach takich jak biały, czarny czy srebrny/inox.

Tak szukaliście okapów:

 • najpopularniejsze okapy
 • akpo okap
 • okap retro
 • filtry do okapów rodzaje
 • montarz okapu akpo wk-4 juno 60
 • najpopularniejsze okapy kominowe
 • okap kominowy gorenje
<<< Jaki Okap kuchenny 50 cm | Jaki Okap narożny >>>

Okap kominowy - 5 komentarzy

 1. Ewka

  Mam okap kominowy i uważam że jest najlepszy. Nigdy nie zdecydowałabym się na pochłaniacz według mnie szkoda kasy, a wydajność marna… Ale to moje zdanie 😉

 2. Patrycja

  Okap kominowy posiadam od lata i jest niezawodny 🙂

 3. Mazurek_I

  Najpierw mieliśmy okap kominowy Amica, wszystko z nim było ok, tylko trochę głośno chodził na 3 stopniu. W drugim mieszkaniu mamy Boscha i tak samo spełnia swoje zadanie, tylko jest trochę cichszy.

 4. Ina

  Te nowoczesne, skośne okapy, wyglądają tak bajerancko, że myślałam, że muszą być strasznie drogie. A tu taka miła niespodzianka:P

 5. KingaP

  Szukam okapu do zabudowy, bo lubię mieć w kuchni wszystko pochowane. Nawet czajnik najchętniej bym zabudowała:P To trauma po tym, jak miałam za mało szafek:P

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *