Okap do zabudowy

Okap do zabudowy Gorenje DVG600B2
Okap do zabudowy Gorenje DVG600B2
Okap do zabudowy to doskonały wybór dla osób, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w kuchni, a także dla tych, które cenią sobie minimalizm. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie czystego i suchego powietrza w pomieszczeniu, a jednocześnie w porównaniu z innymi okapami zabiera niewiele miejsca. Jakie są rodzaje okapów do zabudowy? Jak się przygotować do zakupów i na co zwrócić uwagę, aby wybrać ten najlepszy?

Rodzaje okapów do zabudowy

Wśród okapów do zabudowy znajdziemy dwa podstawowe rodzaje: okap podszafkowy (wkład) i okap teleskopowy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis obydwu rodzajów oraz ich porównanie, które może okazać się pomocne w podjęciu decyzji, jaki okap do zabudowy kupić.

Jaki okap do zabudowy wybrać i kupić?

W podjęciu decyzji o kupnie odpowiedniego okapu do zabudowy na pewno mogą pomóc opinie innych użytkowników czy rankingi. Dlatego poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking okapów, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję:

Okapy do zabudowy – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Okap do zabudowy podszafkowy (wkład)

Okap podszafkowy montuje się do ściany lub tuż pod szafką. Takie urządzenie jest niemal niewidoczne i zajmuje bardzo mało miejsca. Pracuje stosunkowo cicho, choć nie tak wydajnie jak okap teleskopowy. Zwykle wykonane jest ze stali szlachetnej.

Okapy podszafkowe do zabudowy – Ranking TOP 10

L.p Nazwa okapu Producent Cena okapu
1Gorenje DU 5115 ECGorenjeAktualna Cena
2Gorenje DU 6115 ECGorenjeAktualna Cena
3Berdsen BE-10-A BIAŁY 60 BerdsenAktualna Cena
4Berdsen BE-10-A CZARNY 60 BerdsenAktualna Cena
5Ciarko ZCRF 60 SREBRNYCiarkoAktualna Cena
6Beko CFB 5310 XBekoAktualna Cena
7KERNAU KBH 960 WKERNAUAktualna Cena
8VDB Plus 60 whiteVDBAktualna Cena
9Kuchinox Argo FCA 651AKuchinoxAktualna Cena
10VDB Plus 50 whiteVDBAktualna Cena
Okap do zabudowy Akpo WK-7 LIGHT GLASS 60 Inox
Okap do zabudowy Akpo WK-7 LIGHT GLASS 60 Inox

Okapy podszafkowe do zabudowy

Porównaj aktualne ceny

Okap do zabudowy teleskopowy

Okap do zabudowy podszafkowy
Okap do zabudowy podszafkowy
Głównym elementem konstrukcji okapu teleskopowego jest płyta z powierzchnią roboczą pochłaniającą powietrze wmontowana w dno szafki kuchennej. Dodatkowo, zawiera ona także rodzaj szuflady. Jej wysunięcie powoduje włączenie się okapu przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni zasysającej opary znad kuchenki. W szafce, do której przymocowany jest okap teleskopowy, można z powodzeniem przechowywać naczynia czy przyprawy.

Okapy teleskopowe do zabudowy – Ranking TOP 10

L.p Nazwa okapu Producent Cena okapu
1Akpo Light 50AkpoAktualna Cena
2Teka TL1 62 IXTekaAktualna Cena
3Berdsen BE-60-LW INOXBerdsenAktualna Cena
4VDB Vector 60 BiałyVDBAktualna Cena
5Amica OTC 611 IAmicaAktualna Cena
6Beko CTB 6407 XAmicaAktualna Cena
7Whirlpool AKR 5390 IXAmicaAktualna Cena
8Amica OTC 6211 IAmicaAktualna Cena
9Amica OTC 6211 WAmicaAktualna Cena
10Franke FTC 60322 VBKAmicaAktualna Cena
Okap do zabudowy Teka TL1-62
Okap do zabudowy Teka TL1-62

Okapy teleskopowe do zabudowy

Porównaj aktualne ceny

Okap podszafkowy a teleskopowy – porównanie

Oba wspomniane rodzaje okapów do zabudowy, choć podobne, różnią się jednak między sobą. Warto wiedzieć, czego można oczekiwać po każdym z nich. Okapy podszafkowe są stosunkowo tanie, choć droższe w eksploatacji niż okapy teleskopowe. Są też od nich mniej wydajne. Niewątpliwą zaletą okapów podszafkowych jest ich niewielki rozmiar i możliwość wygodnego zamontowania bez względu na ustawienie pozostałego wyposażenia kuchni. Podobnie jak okapy teleskopowe, pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni i pozostają mało widoczne. Okapy teleskopowe pozwalają też na dodatkowe wykorzystanie przestrzeni w szafce. Są również bardziej wydajne, choć mogą działać jedynie jako pochłaniacz, w obiegu zamkniętym. Warto tu dodać, że prócz wymienionych modeli istnieją również takie, które montuje się w sufit, ścianę lub kuchenny blat, jednak cena takich urządzeń jest niezwykle wysoka.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Okap do zabudowy podszafkowy może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz, natomiast okap teleskopowy może jedynie spełniać funkcje pochłaniacza. Warto wiedzieć, na czym polegają oba tryby pracy. Wyciąg działa w trybie otwartym. Zasysa powietrze z kuchni i wydmuchuje je na zewnątrz. Do jego zamontowania potrzebny jest dostęp do kanału wentylacyjnego lub kominowego. Pochłaniacz oczyszcza zassane z pomieszczenia powietrze dzięki wmontowanemu filtrowi węglowemu, a następnie wdmuchuje je z powrotem do kuchni.

Poziom hałasu

Okapy kuchenny do zabudowy zwykle pracują dość cicho. Najcichszy okap na rynku wytwarza hałas na poziomie 35 dB, natomiast najgłośniejszy – 65 dB. Dobry okap do zabudowy nie powinien przekroczyć tej granicy. Włączenie funkcji „turbo” (w którą wyposażone są tylko niektóre okapy) może jednak znacznie przewyższyć ten zakres.

Cichy okap pod zabudowę Amica OTC 613 BGL
Cichy okap kuchenny pod zabudowę Amica OTC 613 BGL

Ciche okap pod zabudowę

Porównaj aktualne ceny

Filtry

Wszystkie okapy wyposażone są w filtry przeciwtłuszczowe. Mogą być one wykonane z metalu, włókniny, akrylu lub papieru. Filtry metalowe są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy regularnie myć je wodą z detergentem. Pozostałe filtry wymagają dość częstej wymiany. Filtry z włókniny wymieniamy co 2 – 3 miesiące, z akrylu co 3 – 4 miesiące, a papierowe nawet co miesiąc. Ponadto, pochłaniacze zapachów wymagają wymiany filtrów węglowych. Choć są one droższe, w niektórych okapach można je wymieniać nawet raz do roku.

Wydajność okapów

Okap do zabudowy teleskopowy
Okap do zabudowy teleskopowy
Wydajność okapu mówi nam, jaką objętość powietrza urządzenie to może oczyścić w ciągu godziny. Parametr ten podaje się w jednostce m3/h. Przed zakupem okapu warto obliczyć, jaką wydajność powinien mieć okap do naszej kuchni. W tym celu mnożymy przez siebie wysokość, szerokość i długość kuchni, a następnie uzyskaną wartość mnożymy razy 6. Otrzymana liczba określa minimalną wydajność, jaką powinien mieć okap w naszej kuchni. Chcąc uzyskać wartość maksymalną wydajności okapu, mnożymy objętość naszej kuchni razy 12. Warto wspomnieć, że zbyt mała wydajność okapu sprawi, że powietrze nie zostanie oczyszczone w odpowiednio szybkim czasie, natomiast zbyt duża wydajność może spowodować nadmierne wychłodzenie pomieszczenia i zaburzać spalanie gazu w kuchenkach gazowych.

Producenci i ceny okapów do zabudowy

Najbardziej popularni producenci okapów do zabudowy to Mastercook, Electrolux, Gorenje, Amica, Teka czy Bosch. Tani okap do zabudowy można kupić już za około 300 złotych, natomiast okapy z najbogatszym wyposażeniem mogą kosztować nawet ponad 20 tysięcy.

Okapy do zabudowy Amica Aktualna cena
Okapy do zabudowy Faber Aktualna cena
Okapy do zabudowy Gorenje Aktualna cena
Okapy do zabudowy Akpo Aktualna cena

Tak szukaliście okapów:

 • okap 50 podszafkowy
 • okap do zabudowy
 • okap podszafkowy 60 teleskopowy gorenje
 • porownywarka okapow konkretne modele
<<< Jaki Pochłaniacz kuchenny | Jaki Okap gastronomiczny >>>

Okap do zabudowy - 6 komentarzy

 1. Lauri

  Polecacie jakieś konkretne modele (okap podszafkowy) ??

 2. Alina

  Ja kupiłam czarny okap do zabudowy firmy Gorenje i mogę serdecznie polecić! Jest zgrabny, ładnie się prezentuje, a co najważniejsze działa bez zarzutu.

 3. Marta

  Czy biały okap do zabudowy jest db pomysłem? Czy powinnam pójść w ślady Aliny z czarnym okapem.. Jakiś sugestie? 😉

 4. mikro

  Marta, wszystko zależy od wystroju kuchni. A jeśli Ci pasuje i czarny, i biały, to chyba biały okap jest łatwiejszy do czyszczenia. Choć z drugiej strony, czarny się bardzo elegancko prezentuje… oj, chyba nie pomogłam:D Ja mam okap zabudowany w szafce w kolorze inox, przynajmniej pasuje do wszystkiego;)

 5. Allena

  Czy ktoś może ma okap na pilota Smeg? Chciałabym wiedzieć, jak się sprawdza.

 6. Kasia

  Okapy do zabudowy – fajna sprawa, aczkjolwiek ja już 3 razy okap zmieniałam. W końcu kupiłam od Globalo, i chyba najlepiej na tym wyjdę. Bo sieciówkowe jakoś nie dawały u mnie rady.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *